نصب سازه فلزی

مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی از تحویل کارخانه ای تا مونتاژ

ساختمان سازی در دنیای مدرن امروزی تبدیل به یک صنعت شده است. صنعتی که در آن افراد بسیاری از نیروی های فعال هر جامعه ای مشغول کار هستند و یا در حال تحصیل و یادگیری فوت و فن ساختن آن به سر می برند. صنعت ساختمان سازی در جریان مالی و اقتصادی هر جامعه ای تاثیرگذار است. این اهمیت موجب شده تا همواره به این صنعت با نگاه علمی برخورد شود. تدوین شاخه های گوناگون مهندسی که به نوعی همراه با صنعت ساختمان سازی هستند تا خلق انواع مهارت ها و کسب و کار های امروزی که هدف نهایی آنها در صنعت ساختمان سازی خلاصه می ‌شود. اجرای اسکلت فلزی یکی از صد ها شاخه ب علمی مهندسی درگیر با صنعت ساختمان سازی است. شاخه ای که همراه با توسعه ی روز افزون علوم ساختمان سازی در حال توسعه، نوآوری، خلاقیت و بهبود همیشگی قرار دارد. اجرای اسکلت فلزی در فضای علمی این روز های صنعت ساختمان سازی همراه با نگرشی قانون‌ مدار می باشد. تا جاییکه می توان به راحتی متوجه ی یک روند کلی در ساخت و اجرای اسکلت فلزی باشیم. ساخت اسکلت فلزی یک فرآیند کارخانه ‌ای است و مباحث بسیار گسترده‌ ای دارد؛ اما مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی نیز از اهمیت قابل توجهی در امر اجرای اسکلت فلزی برخوردار است.

ساختمان سازی در دنیای مدرن امروزی تبدیل به یک صنعت شده است.
ساختمان سازی در دنیای مدرن امروزی تبدیل به یک صنعت شده است.
ساخت اسکلت فلزی یک فرآیند کارخانه ‌ای است و مباحث بسیار گسترده‌ ای دارد
ساخت اسکلت فلزی یک فرآیند کارخانه ‌ای است و مباحث بسیار گسترده‌ ای دارد

مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی بسته به نوع سازه، کاربری صنعتی تا مسکونی، محل اجرای پروژه و... می‌ تواند مسیر های مختلف و متنوعی را شامل بشود؛ اما در یک تقسیم بندی کلی می توان نگاهی ترتیبی به مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی داشته باشیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با چند و چون مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی آشنا بشویم.

مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی از نصب صفحه ستون تا بادبند ها

آنچه در این بیان قصد پرداختن به آن را داریم، ماجرای ساخت سازه فلزی نمی باشد؛ بلکه تجسم را بر آن نهاده ایم که قطعات فولادی سازه فلزی از قبل در محل کارخانه ساخت اسکلت فلزی ساخته شده و به محل پروژه منتقل و قرار است در محل پروژه در مرحله ی نصب قرار گیرند. در این باب یک توضیح مختصر می تواند مفید باشد. چرا که مراحل ساخت و اجرای اسکلت فلزی شامل دو مرحله ی کاملاً متفاوت اما وابسته به هم می باشد.

  • ساخت کارخانه ای
  • نصب و مونتاژ در محل پروژه

البته هر یک از این مراحل را می توان در جمع کلی مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی قرار داد. از آنجا که اسکلت فلزی شامل قطعات بسیار بزرگ فولادی است که در کنار هم مونتاژ شده و در نهایت چارچوب کلی سازه را خلق خواهند کرد؛ گام اول در ساخت اسکلت فلزی، ساخت قطعات فولادی این سازه ها می باشد. ساخت قطعات فولادی ممکن است که در محل پروژه مورد ساخت قرار گیرد؛ اما بنا به دلایلی بهتر است که این ساخت در فضا هایی با نام کارخانجات تولید سازه فلزی صورت گیرد. مسائلی مانند تولید آلودگی های صوتی تا محیطی، فضای کم به جهت تاسیس کارگاه، رسیدن به استاندارد های بالای تولید و... هر کارفرمایی را به سمت تولید کارخانه ای‌ قطعات بزرگ فولادی رهنمون می سازد.

مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی

هر قطعه ی فولادی پس از مراحل ساخت همراه با تجهیزات مخصوص حمل و نقل در محل پروژه تحویل داده می شود تا وارد مرحله ی نصب و مونتاژ شود. آنچه با عنوان مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی از آن یاد می کنیم در واقع همین ماجرای نصب قطعات بزرگ فولادی در محل پروژه در روند اجرای اسکلت فلزی می باشند.

  • نصب صفحه ستون و بولت ها در مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی: اولین مرحله در مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی اقدام به ساخت یک پایه ی محکم به جهت قرارگیری سازه فلزی می باشد. به این پایه به اصطلاح فونداسیون گفته می ‌شود. چه سازه های بتنی و یا سازه های فلزی نیازمند اجرای فونداسیون هستند و تمامی فونداسیون ها در ساخت و ساز های متداول امروزی از نوع بتن مصلح در نظر گرفته می شوند. در نوع سازه فلزی متفاوت از سازه بتنی به جهت نصب ستون های سازه از تجهیزی با نام بولت های صفحه ستون استفاده می شود.

به این ترتیب که بعد از بتن ریزی فونداسیون در زمانی که هنوز بتن نبسته است، بولت ‌های صفحه ستون را در محل مورد نظر قرار می ‌دهند. این قرارگیری باید دقیق و با حساسیت بالا انجام پذیرد. چرا که هر بولت صفحه ستون قرار است محل قرارگیری ستونی باشد و عدم دقت در نصب آن قطعاً می ‌تواند تولید دردسر های بزرگی باشد.

  • ساخت و نصب ستون ها در مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی: بعد از آنکه صفحه ستون ها در محل دقیق کار گذاشته می شوند، نوبت به نصب ستون های سازه فلزی می ‌رسد. نصب ستون ها شاید مهمترین مرحله از مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی باشد. چرا که ستون ها مهمترین عنصر در اجرای اسکلت فلزی می باشند. ستون ها وظیفه ی انتقال بار های ساختمان بر فونداسیون را بر عهده دارند. هر گونه اشتباه مهندسی در طراحی تا ساخت ستون ها می ‌تواند ساختمانی به مراتب ضعیف و سست در اختیار ما قرار بدهد.

ستون ها را غالباً به شکل مقطع مربع و یا به شکل H از حروف انگلیسی می سازند. چرا که این دو حالت بهترین مقاومت را تولید می کنند. گاها هم پیش می آید که به جهت ساخت ستون های بسیار محکم به جای استفاده از مقاطع نورد شده از مقاطع مرکب بهره می ‌برند. به هر صورت ساخت انواع ساختار ها در ستون های سازه فلزی در محل کارخانه صورت گرفته و همراه با متعلقات در محل پروژه نصب خواهند شد.

  • ساخت و نصب تیر ها در مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی: تیر ها عناصر اتصال دهنده ی ستون ها و تکمیل کننده ی ساختار اسکلت فلزی می باشند. در ساخت و نصب تیر ها چهار روش متداول کشویی، اسپالیسی، مفصلی و فلنچی وجود دارد که هر کدام بسته به نوع سازه تا تصمیمات مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی نصب تیر ها بسته به نوع اتصال نیز دارای سه روش کلی جوشی، پرچی و پیچ و مهره ای خواهد بود.
  • اجرای بادبند ها در مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی: در مونتاژ اسکلت فلزی قطعات با عنوان بادبند ها وجود دارند که آنها را مابین ستون ها و تیر ها قرار می دهند. البته برای هر نوع اسکلت فلزی بسته به طراحی ای که از قبل صورت گرفته است، بادبند مخصوص طراحی و تولید خواهد شد. اجرای صحیح در نصب بادبند ها از جمله مهمترین مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی می باشد. بادبند ها در مسیر نیرو های اصلی وارد بر ساختمان قرار نمی گیرند. بلکه هدف از نصب آنها مهار نیرو های جانبی وارده می باشد.
مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی
مراحل اجرای ساختمان اسکلت فلزی

سازه کارون

رعایت کلیه اصول مهندسی مطابق استاندارد های داخلی و بین المللی، روش های اجرائی متفاوت، کیفیت و سرعت در اجرا، سرلوحه کار مدیران و کارشناسان این شرکت بوده و موجب گردیده موفقیت های متعددی در این زمینه در کارنامه شرکت سازه کارون و شرکت های زیرمجموعه آن ثبت گردد.

ارتباط با ما

تهران | جردن |  بلوار گلشهر |  برج آی تک | پلاک 13 | طبقه ششم واحد 60 

 

تلفن همراه : 09123261268

تلفن :   22016403-021

گواهینامه ها