نصب سازه فلزی

مراحل ساخت سازه فلزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مراحل ساخت سازه فلزی از کارخانه تا نصب در پروژه

ساخت سازه های فلزی به مانند هر ساختار ساختمانی یک فرآیند کاملا مهندسی شده می باشد. از آنجا که از سازه های فلزی برای ساختمان های بلند مرتبه استفاده می شود و یا اینکه این گونه از سازه ها در قالب استراکچر های فلزی به جهت نصب تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، استحکام، دوام و دقت در ساخت آنها یک امر حیاتی محسوب می‌ شود. از این رو است که به جهت ساخت سازه های فلزی مراحل تعریف شده، استاندارد و کاملاً مهندسی مطرح شده است و این موضوع همراه با سخت گیری هایی در طراحی تا اجرا و پیاده سازی می شود. مراحل ساخت سازه فلزی بسته به نوع سازه می تواند موارد متنوع و یا خاصی را شامل بشود؛ اما در یک تقسیم بندی کلی می توان مراحل ساخت سازه فلزی را در چند مرحله ی عام طبقه بندی نمود. به گونه ‌ای که در ساخت سازه های فلزی این انتظار وجود دارد که این مراحل به نوعی دیده شده و امور جاری آن همراه با نگاهی کاملا دقیق و مهندسی شده به انجام برسد.

 

ساخت سازه های فلزی به مانند هر ساختار ساختمانی یک فرآیند کاملا مهندسی شده می باشد.
ساخت سازه های فلزی به مانند هر ساختار ساختمانی یک فرآیند کاملا مهندسی شده می باشد.
مراحل ساخت سازه فلزی در نگاه طراحی
مراحل ساخت سازه فلزی در نگاه طراحی

تصمیمات مدیریتی در مراحل ساخت سازه فلزی

ساخت سازه فلزی یک فرآیند پیچیده ی عمرانی است که در آن بسیاری از قطعات سازه در مکانی خارج از محل پروژه تولید و در محل پروژه مونتاژ می گردند. از این رو دقت در ساخت باید در اولویت کار باشد. چرا که هر قطعه ی سنگین و گران قیمت ساخته شده از سازه فلزی که همراه با کوچکترین خطایی باشد در محل پروژه ایجاد خسارات و دردسر های بسیاری خواهد نمود. این نوع از ساخت سازه فلزی، مدیریت این ماجرا را بسیار پیچیده، سخت و کاملاً علمی خواهد کرد. بسیاری از کارفرمایان در ساخت اسکلت فلزی غالباً از شرکت های کارآمد در این زمینه به جهت مدیریت اجرایی طراحی تا ساخت و نصب سازه های فلزی بهره می ‌برند.

مراحل ساخت سازه فلزی در نگاه طراحی

سازه فلزی علاوه بر اینکه باید ساختار کلی آن در شکل و شمایل طراحی مهندسی شده ‌ای قرار گیرد، قطعات و متعلقات آن نیز باید در مسیر طراحی مورد ارزیابی قرار گیرند. چرا که سازه فلزی همراه با قطعاتی که از قبل در کارخانجات ساخت اسکلت فلزی طراحی و تولید شده‌ اند، مونتاژ و بر پا می‌ شود. از این رو تمام قطعات سازه های فلزی باید در مقام طراحی قرار گرفته و اندازه های دقیقی از آنها استخراج شود تا در مرحله ی ساخت کارخانه ای، سازندگان دچار سردرگمی نباشند.

 

برش کاری ورق های فولادی در مراحل ساخت سازه فلزی

در دنیای امروز طراحی سازه فلزی، کامپیوتر ها نقش مهمی را بازی می کنند. وجود نرم افزار های قدرتمند که می توانند همراه با تحلیل کلی سازه، اندازه هایی دقیق از تمامی قطعات مورد استفاده در سازه را ارائه نمایند به یک نیروی کارآمد در فضای طراحی سازه های فلزی تبدیل شده است؛ اما به هر صورت در مراحل ساخت سازه فلزی، مهندسین طراح تا اندازه ‌ای به اطلاعات محاسبه شده ی کامپیوتری اطمینان خواهند کرد. چرا که تقریباً تمامی خروجی محاسباتی کامپیوتر ها توسط تیم طراحی مورد بازبینی مجدد قرار گرفته تا از هر گونه اختلاف و یا اشتباهی جلوگیری به عمل آید.

نقشه های تولید شده به جهت ساخت قطعات سازه فلزی ملاک اصلی در برش کاری ورق های فولادی می باشد؛ اما این برش کاری ها باید به گونه ‌ای باشد که حداقل پرت ممکن از فولاد که معمولاً در حدود ۳ درصد است، صورت گیرد. در مراحل ساخت سازه فلزی به جهت برش کاری ورق های فولادی از روش ‌های دقیق کامپیوتری بهره می ‌برند تا بتوانند پرت صورت گرفته از ورق های فولادی را به حداقل مقدار ممکن برسانند.

ساخت ستون ها در مراحل ساخت سازه فلزی

در مرحله ی ساخت ستون ها با استفاده از مقطع ورق های بریده شده قبل از هر کاری اقدام به ساخت زیر سازه های لازم به جهت ساخت ستون های سازه می نمایند. از این زیر سازی ها به عنوان شاسی کار یاد می کنند. شاسی پروژه ی ساخت سازه فلزی را طوری طراحی می کنند که جوابگوی بلندترین و عریض ترین ستون طراحی شده ی سازه باشد.

در مراحل ساخت سازه فلزی به جهت ساخت ستون ها، ورق های برش خورده را بر شاسی طراحی شده سوار می‌ کنند و اولین ورق را به جهت آنکه جا به جا نشود به بدنه ی شاسی خال جوش می زنند. برای ستون های با طول بیش از ۶ متر، ورق ها را به شکل ریسمانی در امتداد یکدیگر قرار می دهند. سپس نوبت به نصب استیفنر های داخل ستون سازه های فلزی می باشد که طبق نقشه های طراحی شده مورد جوشکاری قرار می‌ گیرند.

مراحل ساخت سازه فلزی
مراحل ساخت سازه فلزی

مرحله قطعه زنی ستون های سازه فلزی

از آنجا که هر ستون محل قرارگیری قطعات بسیاری از جمله انواع تیرها و دال ها می باشد و گاها متعلقات بسیاری بر این ستون ها سوار می شوند و یا اینکه خود ستون باید به نوعی استاندارد در محل مورد نظر خود محکم بشود، نیاز به تعبیه ی قطعاتی در امتداد طول ستون ها می باشد. از این قطعات با عنوان قطعه زنی ستون های سازه فلزی یاد می شود. در مراحل ساخت سازه فلزی قطعه زنی ستون ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دقت در این قطعه زنی ها در واقع دقت در درستی تمامی اجزای سازه فلزی می باشد. در مواردی که سازه فلزی از نوع پیچ و مهره ای و یا پرچی می باشد مراحل ساخت سازه فلزی شامل مرحله ی دیگری نیز می باشد که با عنوان سوراخ کاری و نصب متعلقات مربوط به نصب اجزای پیچ و مهره ای خواهد بود.

مراحل ساخت سازه فلزی به مراتب بسیار بیشتر و پیچیده تر از آن است که بتوان در یک بیان ساده و کوتاه به طور جامع به آن اشاره داشت. لکن در ساختار که مراحل ساخت سازه فلزی فرایندی جدا از مراحل نصب آن می باشد، موضوعاتی مانند دقت در طراحی تا اندازه ها در ساخت به مراتب در اولویت کاری قرار می گیرند. البته نمی توان تدوین جامعی از مراحل ساخت سازه فلزی در یک ترتیب کلی ارائه کرد. چرا که هر سازه ای دارای مشخصات کلی و ویژه ی خود می باشند.

سازه کارون

رعایت کلیه اصول مهندسی مطابق استاندارد های داخلی و بین المللی، روش های اجرائی متفاوت، کیفیت و سرعت در اجرا، سرلوحه کار مدیران و کارشناسان این شرکت بوده و موجب گردیده موفقیت های متعددی در این زمینه در کارنامه شرکت سازه کارون و شرکت های زیرمجموعه آن ثبت گردد.

ارتباط با ما

تهران | جردن |  بلوار گلشهر |  برج آی تک | پلاک 13 | طبقه ششم واحد 60 

 

تلفن همراه : 09123261268

تلفن :   22016403-021

گواهینامه ها