نصب سازه فلزی

معایب سازه فلزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بررسی معایب سازه های فلزی در کنار مزایای آن

سازه های فلزی از جمله بهترین ساختار های عمرانی برای ساخت سازه های بلند مرتبه می باشند. از این سازه ها در نصب تجهیزات صنعتی نیز به شکل گسترده ای استفاده می شود. استراکچر های فلزی که گونه ی صنعتی شده ی سازه های فلزی هستند، به وفور در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به جهت نصب تجهیزات عظیم صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. تمام این کاربرد ها در صنایع ساختمان سازی تا نصب تجهیزات صنعتی به علت وجود مزایای خاصی است که سازه های فلزی را در مقام برتری قرار می دهد؛ اما هر ساختار مطلوبی خالی از نقاط ضعف نخواهد بود. معایب سازه های فلزی نیز در مقام تحلیل های مهندسی دیده می شود. به هر صورت سازه ‌های فلزی در ردیف بهترین اشکال مهندسی در ساخت اسکلت های ساختمانی هستند؛ اما این جایگاه برتر باعث نمی‌ شود تا در باب معایب سازه های فلزی سخنی به میان نیاید. البته معایب سازه های فلزی آنچنان نیست که بتوان اشکال دیگر ساختمان سازی را بر این روش ارجحیت داد. اما معایب سازه های فلزی در پاره ای از سازه های خاص مانند کوره ها به وضوح دیده می شود. از طرفی اشتباهات انسانی از طراحی تا ساخت خصوصا در جوشکاری است که عمده تاثیرات در معایب سازه های فلزی دارد.

 

ویژگی هایی مانند وزن کمتر، اشغال فضای کمتر، تحمل زلزله های بالاتر و... از دیگر مزایای سازه های فلزی می باشند.
ویژگی هایی مانند وزن کمتر، اشغال فضای کمتر، تحمل زلزله های بالاتر و... از دیگر مزایای سازه های فلزی می باشند.

از مزایایی که نمی شود چشم پوشید...

اگر چه در این گفتار قصد پرداختن به معایب سازه های فلزی را داریم؛ اما قبل از ورود به این بررسی، نگاهی مختصر به برخی از مزایای این سازه های پرکاربرد می اندازیم.

 • مقاومت زیاد: از جمله ویژگی های برتر سازه های فلزی مقاومت بسیار زیاد آن است. نسبت مقاومت به وزن سازه های فلزی به مراتب بیشتر از سازه های بتنی می باشد. از این رو به جهت ساخت دهانه های بزرگ بسیار مناسب هستند.
 • خواص یکنواخت: تولید صنعتی فلز باعث می ‌شود تا تمامی اجزای سازه های فلزی از یکنواختی در متریال بهره ‌مند باشند.
 • دوام بالا: دوام فولاد بسیار بالا است. از این رو از سازه های فلزی به خوبی می ‌توان انتظار عمر طولانی مدت داشت.
 • شکل پذیری خوب: شکل پذیری فلز در هر کاربردی به خوبی مزایای خودش را نشان می ‌دهد، به خصوص در مصالح ساختمانی. این شکل پذیری باعث می شود که فلز بتواند تنش های ساختمانی را تحمل کرده و دوام مطلوبی داشته باشد. در مقابل، ساختار های بتنی بسیار ترد و شکننده هستند.
 • سرعت ساخت بالا: یک ویژگی مطلوب که می تواند در هزینه های جاری ساخت سازه تاثیرات مطلوبی بگذارد.
 • امکان باز کردن مجدد سازه و نصب در محل جدید: این ویژگی در سازه های فلزی پیچ و مهره یک مزیت عالی است که در نصب تجهیزات صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌ تواند یک فاکتور بسیار خوب باشد.
 • پرتی مصالح: از آنجا که بسیاری از قطعات سازه های فلزی در کارخانجات تولید اسکلت های فلزی تولید می ‌شوند، پرت مصالح بسیار کم و تقریبا ناچیز است. چرا که ساخت کارخانه ‌ای، همراه با حوصله و دقت و همچنین استاندارد های بالاتری به نسبت به ساخت در محل پروژه خواهد بود.

ویژگی هایی مانند وزن کمتر، اشغال فضای کمتر، تحمل زلزله های بالاتر و... از دیگر مزایای سازه های فلزی می باشند.

 

بررسی معایب سازه های فلزی در کنار مزایای آن
بررسی معایب سازه های فلزی در کنار مزایای آن

تحلیلی گذرا بر معایب سازه های فلزی

در کنار مزایای بسیار زیاد و مطلوب سازه های فلزی، این ساختار های عمرانی از معایبی نیز برخوردار هستند. معایب سازه های فلزی اگر چه در کنار مزایای آن چندان شرایط چشمگیری ندارند و شاید نتوانند در تصمیم به ساخت سازه های فلزی در مقابل دیگر روش های ساختمان سازی تاثیری گذارند؛ اما می توانند در نگاه کلی سازندگان سازه ‌های فلزی فضایی عمیق تر و توجهی بیشتر را معطوف خود نمایند.

 • تحمل پایین دما های بالاتر: از جمله معایب سازه های فلزی تحمل دمای پایین آنها می باشد. سازه های فلزی در مقابل افزایش ناگهانی دما و یا دما های بسیار بالا مثلاً بیش از ۵۰۰ درجه سانتی گراد ضعیف هستند. در شرایط عادی قطعاً شاهد این گونه از دما ها نخواهیم بود؛ اما در ساخت سازه های صنعتی مثلاً انواع کوره ها در صنایع نیروگاهی و یا پتروشیمی و حتی ذوب‌ آهن قطعاً شاهد حضور چنین دما هایی هستیم.
 • خوردگی بالای فلز: سازه های فلزی تماماً از فولاد و آهن ساخته می ‌شوند و این عنصر در مقابل شرایط محیطی بسیار تاثیر پذیر است. خوردگی بالای آهن از جمله معایب سازه های فلزی می باشد که در صورت عدم رسیدگی های لازم قطعا می ‌تواند استحکام کلی سازه را به مخاطره اندازد.
 • وجود پدیده ی کمانش در قطعات تحت فشار: در سازه های فلزی عمده قطعات تحت فشار تمایل به خم شدن دارند. به این پدیده در نگاه مهندسی کمانش گفته می شود. کمانش ممکن است در هر سازه فلزی به وجود آید و این از جمله معایب سازه های فلزی می باشد.    
 • مسئله ی جوش در سازه های فلزی: از جمله تاثیرگذارترین معایب سازه های فلزی، مسئله ی جوش در این سازه ها می باشد. در نظر داشته باشید که جوش و جوشکاری به خودی خود هیچ مشکل و یا عیبی برای سازه های فلزی ایجاد نمی کند؛ بلکه عدم تسلط کافی بر جوشکاری و یا سهل انگاری در مراحل جوشکاری سازه های فلزی است که می تواند موجبات نقاط ضعف در این دسته از سازه ها باشد. در این بین سازه های فلزی از نوع پیچ و مهره به نسبت شرایط مطلوب تر و فضای اقتصادی تری را دارند؛ اما در همین سازه های فلزی پیچ و مهره نیز شاهد استفاده از برش در ساخت قطعات بزرگ فولادی هستیم.

عمده عوامل تاثیرگذار بر کیفیت پایین جوش در سازه های فلزی را می‌ توان به عدم مهارت جوشکاران، ماشین آلات قدیمی و یا غیر استاندارد، عدم کنترل دقیق در حین کار جوشکاری و یا بعد از اتمام آن، گران بودن هزینه های آزمایش جوش و... نام برد. در این بین سازه های فلزی ای که قطعات آنها در کارخانجات تولید و در محل پروژه مونتاژ می ‌شوند به نسبت سازه های فلزی ای که تمام مراحل ساخت را در محل پروژه به انجام می رسانند، از کیفیت جوش بالاتری برخوردار هستند. به این ترتیب می توان ساخت کارخانه ای را در کاهش معایب سازه های فلزی تاثیرگذار دانست. این موضوع از نگاه سازندگان سازه های فلزی در نظر گرفته می شود. از این رو است که ساخت کارخانه ای قطعات فولادی علاوه بر کاهش هزینه ها در کنار ساخت سریعتر ساختمان می تواند بر کاهش معایب سازه های فلزی در اثر اشتباهات انسانی تاثیر مثبتی داشته باشد.

سازه کارون

رعایت کلیه اصول مهندسی مطابق استاندارد های داخلی و بین المللی، روش های اجرائی متفاوت، کیفیت و سرعت در اجرا، سرلوحه کار مدیران و کارشناسان این شرکت بوده و موجب گردیده موفقیت های متعددی در این زمینه در کارنامه شرکت سازه کارون و شرکت های زیرمجموعه آن ثبت گردد.

ارتباط با ما

تهران | جردن |  بلوار گلشهر |  برج آی تک | پلاک 13 | طبقه ششم واحد 60 

 

تلفن همراه : 09123261268

تلفن :   22016403-021

گواهینامه ها