نصب سازه فلزی

نصب استراکچر فلزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آشنایی با سازه های متداول در نصب تجهیزات پالایشگاه

پالایشگاه را می ‌توان در ردیف صنایع مادر به حساب آورد. مکانی که در آن تعداد متنوعی از محصولات شیمیایی تولید می شود. محصولاتی که در صنایع پایین دست به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. انواع پلاستیک ها، پلیمر ها، کاتالیزور های شیمیایی، بنزین، نفت سفید و... از خروجی همین پالایشگاه ها هستند که در غالب محصولاتی آشنا مورد استفاده ی همه روزه ی ما قرار دارند. پالایشگاه برای رسیدن به این مواد آلی بهینه شده از مجموعه فرآیند های بسیار پیچیده ‌ای بهره می برد. ورودی پالایشگاه غالبا نفت خام و تصفیه نشده ‌ای است که مستقیم از سر چاه همراه با لوله های بزرگ انتقال وارد آن می ‌شود و در آن در مسیر تجهیزات و فرآیند های بسیار پیچیده، انواع محصولات متنوع و کارآمد شیمیایی تولید می ‌گردد. این تبدیل همراه با استفاده از تجهیزات بسیاری است. تجهیزاتی که باید به دقت، همراه با مقاومت مطلوب در کنار یکدیگر نصب و مورد بهره ‌برداری قرار گیرند. از این رو پالایشگاه و در ادامه ی آن ساخت پالایشگاه و در امتداد آن نصب تجهیزات پالایشگاهی از اهمیت قابل توجهی در بدنه ی صنعت هر کشوری برخوردار می باشد.

چگونگی نصب تجهیزات پالایشگاه

پالایشگاه مکانی برای تبدیل مواد شیمیایی غیر مفید به تعداد متنوعی از ترکیبات شیمیایی کارآمد و مفید است که می توانند در امور جاری بسیاری از صنایع دیگر تا زندگی روزمره ی مردم عادی مورد استفاده قرار گیرند. چالش ساخت پالایشگاه در کار کردن با همین مواد شیمیایی می باشد که غالباً سمی، فرار، قابل به انفجار، خورنده و... هستند. از تغذیه ی پالایشگاه تا خروجی آن تمامی مواد به کار رفته تا تولید شده، شرایطی خارج از جریان عادی اتمسفر زمین را دارا می باشند. از این رو در نصب تجهیزات پالایشگاهی باید در تمامی فرآیند ها به جهت تولید مواد کارآمد شیمیایی به نوعی نکات کامل امنیتی رعایت شود تا از هر گونه نشتی، خطا، آلایندگی و... جلوگیری به عمل آید. نصب تجهیزات پالایشگاهی باید همراه با دقت بالا در کنار امنیت کامل باشد تا بتوان انتظار کارکرد درازمدت و کاملاً امن را از تجهیزات بی شمار پالایشگاهی داشت.

چگونگی نصب تجهیزات پالایشگاه
چگونگی نصب تجهیزات پالایشگاه

استفاده از استراکچرهای فلزی در نصب تجهیزات پالایشگاهی

تجهیزات پالایشگاهی از لوله ‌های انتقال گرفته تا انواع مخازن، مبدل های حرارتی، توربین ها، کوره ها و... از وزن قابل توجهی برخوردار هستند. یک تجهیز ساده ی پالایشگاهی می‌ تواند تا چندین تن وزن داشته باشد. این موضوع باعث می ‌شود تا نصب تجهیزات پالایشگاهی یک فرایند ساده و قابل درک برای عوام نباشد. تجهیزات پالایشگاهی غالباً نیازمند ساختار هایی بسیار محکم، قابل اطمینان و بادوام به جهت نصب می باشند. این موضوع در کنار استفاده از مواد به شدت آتش زا و یا سمی در دل فرآیند های صنعتی رنگ و بویی حساس تری به خود می گیرد.

از طرفی عمده اقدامات به جهت نصب تجهیزات پالایشگاهی در ارتفاع های متنوعی صورت می گیرد. یک کوره ی بزرگ پالایشگاهی می ‌تواند صد ها لوله ی کوچک و بزرگ در ارتفاعات گوناگون داشته باشد که هر کدام در فضا هایی متنوع و در ارتفاعاتی متغیر تغذیه ی تجهیزات دیگر را تامین خواهند کرد. سازه های خاص فلزی که با عنوان کلی استراکچرهای فلزی از آنها یاد می شوند یکی از بهترین انتخاب ها به جهت ساخت سازه هایی برای نصب تجهیزات پالایشگاهی می ‌باشند. البته نوع فلزی پیچ و مهره در این بین از مقبولیت قابل توجهی برخوردار است.

اهمیت یکپارچگی در فرایند های پالایشگاهی

پالایشگاه مکانی مانند یک کارگاه و یا کارخانه به جهت تولید محصولات نمی باشد. در این فضا محصولات شیمیایی به شکلی که به هیچ حالت در دسترس مستقیم انسانی قرار ندارند، یکی پس از دیگری تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های بسیاری که محصولات را در بین تجهیزات مختلف پالایشگاهی جا به جا می ‌کنند باعث ایجاد این جریان یکپارچه و کاملا ایزوله از محیط خارج هستند. دقت در نصب تجهیزات پالایشگاهی در کنار یکدیگر به گونه ای که کاملاً مهندسی شده در تکمیل فرآیند های شیمیایی وارد و خارج شوند، در تمامی مراحل ساخت پالایشگاه دیده می شود.

یکپارچگی در تمامی فرایند های پالایشگاهی باعث می شود تا همواره نصب تجهیزات پالایشگاهی از دقت و حساسیت بالایی برخوردار باشند و هر گونه عدم تناسب در نصب تجهیزات پالایشگاهی و یا تخریب و رانش و گاها جا به جایی اندک این تجهیزات می تواند تمامی فرایند تولیدی یک پالایشگاه را به مخاطره اندازد.

 

نصب استراکچر فلزی
نصب استراکچر فلزی

مزایای استفاده از استراکچرهای فلزی

آهن به نسبت دیگر عناصر و یا روش های ساخت ساختار های ساختمانی از استحکام بالایی برخوردار است، اطمینان قابل قبولی دارد، به وفور یافت می ‌شود و در عین حال مراحل ساخت بسیار ساده و سر راستی دارد. از طرفی به راحتی می توان عنصر آهن که متریال اصلی در ساخت استراکچرهای فلزی به جهت نصب تجهیزات پالایشگاهی می باشد را حالت دهی کرد و از آن برای ساخت سازه های متنوع در ارتفاع های گوناگون بهره برداری نمود.

ویژگی دمونتاژ استراکچرهای فلزی و مزایای آن

در نصب تجهیزات پالایشگاه گاها طرح های توسعه تا تغییرات احتمالی و حتی تغییر کاربری و در مواردی تعطیل شدن کل سایت پالایشگاه دیده می شود. علاوه بر نصب تجهیزات پالایشگاه در صنایع نفت و گاز نیز به مراتب شاهد این گونه از اتفاقات هستیم. مثلا طرح توسعه ی یک کوره ی حرارتی و یا اضافه نمودن توربین های جدید و گاها وجود فراوان لوله هایی که مدام در حال تغییر در ساختار خود هستند. اگر نصب تجهیزات پالایشگاه همراه با سازه هایی کاملا ثابت باشند، به این آسانی نمی توان شاهد طرح های توسعه در سطح پالایشگاهی باشیم. اصولا نصب تجهیزات پالایشگاه نیاز به ساختار هایی دارند که قابلیت توسعه و یا حذف آسان از سطح پالایشگاه را داشته باشند. سازه های فلزی خصوصا سازه فلزی پیچ و مهره به خوبی می تواند از عهده ی این ویژگی بر آید. یک سازه ی فلزی پیچ و مهره که غالب طرح های استراکچرهای فلزی در پالایشگاه را تشکیل می دهد به آسانی با همان سرعتی که مونتاژ شده است می تواند دمونتاژ شده و یا همراه با ساختار های جدید در طرح توسعه ی نصب تجهیزات پالایشگاه مورد استفاده ی آسان قرار گیرد.

سازه کارون

رعایت کلیه اصول مهندسی مطابق استاندارد های داخلی و بین المللی، روش های اجرائی متفاوت، کیفیت و سرعت در اجرا، سرلوحه کار مدیران و کارشناسان این شرکت بوده و موجب گردیده موفقیت های متعددی در این زمینه در کارنامه شرکت سازه کارون و شرکت های زیرمجموعه آن ثبت گردد.

ارتباط با ما

تهران | جردن |  بلوار گلشهر |  برج آی تک | پلاک 13 | طبقه ششم واحد 60 

 

تلفن همراه : 09123261268

تلفن :   22016403-021

گواهینامه ها