نصب سازه فلزی

نصب تجهیزات صنعتی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سازه های مناسب برای نصب تجهیزات صنعتی

تجهیزات صنعتی غالباً از اندازه های بسیار بزرگی برخوردار هستند. به گونه ای که به جهت نصب آنها باید اصول مهندسی همراه با ساخت سازه های خاصی را در نظر گرفت. نصب تجهیزات صنعتی یک قسمت بسیار حساس در مسیر ساخت واحد های بزرگ صنعتی می باشند. دقت در نصب تجهیزات صنعتی یک الزام همیشگی است و رسیدن به این دقت در کنار اندازه های بسیار بزرگ آنها همراه با وزن زیادی که دارند می ‌تواند بسیار سخت باشد. از این رو در نصب تجهیزات صنعتی، کسب دانش های لازم به همراه مهارت، تجربه و استفاده از فناوری ها و روش های مدرن امروزی لازم می باشد.

لزوم دقت در نصب تجهیزات صنعتی

یک تجهیز صنعتی می تواند یک دستگاه کوچک بسته ‌بندی باشد و یا اینکه یک دستگاه معمولی در صنایع پلاستیک تا داروسازی را شامل بشود. وقتی با دستگاه های کوچک و کم وزن سر و کار داریم و قرار است در یک فضای معمولی بدون درگیر شدن در نتیجه ی دیگر دستگاه ها و یا تامین منابع دستگاه های بعد از خود کار کنیم، لزوم دقت در نصب تجهیزات صنعتی چندان همراه با حساسیت‌ های بالا نمی باشد. در این موارد دقت در تراز بودن دستگاه، نصب به دور از مکان های پرخطر، در نظر گرفتن شرایط ایمنی و بهداشتی و... می ‌توانند از جمله الزامات حاکم بر دستگاه مورد نظر باشند.

 

اسکلت فلزی مناسب برای نصب تجهیزات صنعتی
اسکلت فلزی مناسب برای نصب تجهیزات صنعتی

اما وقتی می‌ خواهیم در صنایع سنگین مانند پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، نیروگاه ‌ها، صنایع سیمان و حتی صنایع فولاد و ذوب آهن اقدام به نصب تجهیزات صنعتی داشته باشیم، دقت در نصب، جایگاه ویژه تری پیدا می کند. در این دست از صنایع هر تجهیز صنعتی در مسیر یک فرآیند بزرگ صنعتی قرار می ‌گیرد. به ‌گونه ‌ای که باید به طور مستقیم تحت تغذیه ی خروجی تجهیزات دیگر باشد؛ در حالیکه محصول تولید شده ی خود را در اختیار تجهیزات بعد از خود قرار می ‌دهد.

نصب تجهیزات صنعتی در این گونه از موارد که تجهیز در دل یک فرآیند کاملا صنعتی قرار دارد، نیازمند دقت بسیار بالایی است. هر گونه عدم نصب صحیح و دقیق می ‌تواند تمامیت آن فرایند صنعتی را مورد تهدید قرار بدهد. و از طرفی در صنایع سنگین به وفور شاهد تجهیزات بسیار بزرگ و حجیم و سنگین هستیم که باید با دقتی بالا به گونه ای که در درازمدت دچار جا به جایی نشوند، نصب گردند.

نصب در ارتفاع های گوناگون نیز می تواند بر حساسیت های پروسه ی نصب تجهیزات صنعتی بیفزاید. از این رو غالبا به جهت نصب تجهیزات صنعتی قبل از آنکه مراحل نصب تجهیز را آغاز نمایند، اقدام به ساخت سازه هایی در فضای مورد نظر می ‌کنند. سازه ‌هایی که قرار است تجهیزات صنعتی بر روی آنها نصب و مورد بهره برداری قرار گیرند. این سازه ها می توانند شامل انواع پی، سازه های بتنی، سازه های فلزی و یا استراکچر های فلزی باشند.

سازه های مناسب برای نصب تجهیزات صنعتی
سازه های مناسب برای نصب تجهیزات صنعتی

طراحی و ساخت و اجرای سازه هایی که قرار است محل نصب تجهیزات صنعتی باشند همراه با نظارت کامل مهندسی صورت می گیرد. به گونه ای که با علم کامل از نوع تجهیز، ابعاد و اندازه های آن در کنار کاربری، صنعت مورد استفاده همراه با موقعیت تجهیزات قبل و بعد از تجهیز مورد نظر اقدام به طراحی سازه های مذکور می نمایند. مراحل ساخت تا نصب این سازه ها نیز همراه با جزئیات بسیار، دقت بالا و رعایت اصول کامل مهندسی خواهد بود.

اهمیت به دوام بالای سازه های مذکور در کنار مسائلی مانند ضد زلزله بودن نقش بسیار تعیین کننده ای در مسیر نصب تجهیزات صنعتی دارد. از آنجا که تجهیزات صنعتی در فرآیند های صنعتی در کنار یکدیگر در یک پروسه ی تولیدی نصب می شوند، هر گونه انحراف، جا به جایی، نشست و یا خارج شدن از محل نصب می تواند خطرات جدی و هزینه ‌های سنگین مالی به دنبال داشته باشد. این نکته در کنار تهدید همیشگی زلزله باعث می‌ شود تا در ساخت سازه هایی که قرار است محل نصب تجهیزات صنعتی باشند، همراه با دقت بالا در طراحی تا ساخت در کنار استفاده از متریال های استاندارد و مطلوب در اولویت قرار گیرند.

در صنایع گوناگون استفاده از مواد اولیه تا تولید محصولاتی که به شدت سمی، خورنده و یا گران قیمت هستند، متداول می باشد. حساسیت این موضوع را در صنایع هسته ‌ای به خوبی می‌ توان متوجه شد. در چنین مواردی هر گونه نقصان و یا کوتاهی در نصب تجهیزات صنعتی می تواند موجبات خسارت های جانی جبران ناپذیری بشود.

تجهیزات صنعتی باشند، همراه با دقت بالا در طراحی تا ساخت در کنار استفاده از متریال های استاندارد و مطلوب در اولویت قرار گیرند.

در صنایع گوناگون استفاده از مواد اولیه تا تولید محصولاتی که به شدت سمی، خورنده و یا گران قیمت هستند، متداول می باشد. حساسیت این موضوع را در صنایع هسته ‌ای به خوبی می‌ توان متوجه شد. در چنین مواردی هر گونه نقصان و یا کوتاهی در نصب تجهیزات صنعتی می تواند موجبات خسارت های جانی جبران ناپذیری بشود.

اسکلت فلزی مناسب برای نصب تجهیزات صنعتی

اگر چه می توان از روش های متعددی در نصب تجهیزات صنعتی سود برد، اما بسیاری از صنایع علاقه دارند که از اسکلت های فلزی به جهت نصب تجهیزات صنعتی بهره ببرند. چرا که اسکلت فلزی صنعتی دارای مزایای فراوانی است. در اسکلت فلزی نسبت مقاومت به وزن بسیار عالی است، دسترسی راحت در کنار شکل پذیری مناسب، اسکلت های فلزی را در مقام برتری به نسبت دیگر سازه ها قرار می دهد. در ادامه به برخی از دلایل این انتخاب اشاره خواهیم کرد.

 • در اجرای اسکلت فلزی اجزای سازنده برای اولین بار به درستی و دقیق تولید می شوند و حداقل کار مجدد صورت می گیرد.
 • ساخت و ساز در اسکلت فلزی بسیار سریع است.
 • ساخت و ساز سریع تر موجب آغاز زودتر پروژه های بعدی خواهد بود.
 • فولاد یکی از مصالح ساختمانی کارآمد می باشد. از این رو اسکلت فلزی ساختمان سبک تری است. در نتیجه پی ها می توانند کوچکتر باشند.
 • گواهی آزمایشات برای تمام فولاد ها و اتصالات در دسترس آسانی است و می توان از این طریق کار تمام شده را به راحتی پیگیری کرد.
 • طراحی اتصالات پیچی و صفحات طبقات غالبا تکراری است که می تواند سرعت ساخت و ساز را افزایش دهد.
 • اسکلت های فلزی خطرات کمتری به نسبت دیگر سازه ها دارند.
 • ساخت اسکلت های فلزی به تعداد کارگران کمتری احتیاج دارد.
 • ممکن است اسکلت های فلزی از پیش ساخته مورد استفاده قرار گیرد.
 • اسکلت های فلزی را می توان در خارج از محل پروژه ساخت و در محل مونتاژ نمود. این اقدام باعث کاهش سختی دسترسی به سایت پروژه می شود.
 • ساخت اسکلت های فلزی از آلودگی های محیطی کمتری برخوردار است.
نصب تجهیزات صنعتی
نصب تجهیزات صنعتی
نصب تجهیزات صنعتی
نصب تجهیزات صنعتی

سازه کارون

رعایت کلیه اصول مهندسی مطابق استاندارد های داخلی و بین المللی، روش های اجرائی متفاوت، کیفیت و سرعت در اجرا، سرلوحه کار مدیران و کارشناسان این شرکت بوده و موجب گردیده موفقیت های متعددی در این زمینه در کارنامه شرکت سازه کارون و شرکت های زیرمجموعه آن ثبت گردد.

ارتباط با ما

تهران | جردن |  بلوار گلشهر |  برج آی تک | پلاک 13 | طبقه ششم واحد 60 

 

تلفن همراه : 09123261268

تلفن :   22016403-021

گواهینامه ها