نصب سازه فلزی

نصب سازه فلزی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اصول مدیریتی در نصب سازه فلزی

در میان تنوع قابل توجه در انواع اسکلت ها به جهت ساخت ساختمان ها، سازه فلزی همواره جایگاه ویژه ی خود را داشته است. نصب سازه فلزی در مسیر ساخت ساختمان هایی که از اسکلت های فلزی بهره می‌ برند، یکی از مهمترین و پیچیده ‌ترین مراحل می باشد.

اگر چه در میان دیگر روش های ساخت اسکلت های ساختمانی، سازه های فلزی از جمله گرانترین نوع محسوب می شوند؛ اما اطمینان بالا، تحمل فشار های سنگین، تحمل زلزله های قدرتمند و دوام بالا می تواند توجیه مناسبی به جهت انتخاب سازه فلزی برای ساختمان های عادی تا خاص باشد. نصب سازه فلزی یک مهارت کاملا تخصصی، مهندسی شده و علمی است که همراه با یک فعالیت گروهی از طرح ریزی های کامپیوتری تا اجرای فیزیکی باید تحت مدیریت کامل فضا های مهندسی صورت گیرد.

نصب سازه فلزی
اصول مدیریتی در نصب سازه فلزی
مراحل نصب سازه فلزی
اولین گام به جهت نصب سازه فلزی باید نقشه های سه بعدی آن تهیه و مورد تحلیل قرار گیرد

مراحل نصب سازه فلزی

در اولین گام به جهت نصب سازه فلزی باید نقشه های سه بعدی آن تهیه و مورد تحلیل قرار گیرد. به این منظور نرم افزار هایی تولید شده است که می توان با بهره گیری از آنها همراه با مهارت های لازم در کنار کسب دانش مربوطه به طراحی سه بعدی سازه فلزی اقدام نمود. پس از اتمام نقشه های سه بعدی نرم افزاری، به راحتی و با کمک نرم افزار می توان به جزئیات نقشه، تمام اعضای سازه های فلزی و بخش های گوناگون آن دسترسی اطلاعاتی پیدا کرد. به گونه ای که به راحتی می توان هر عنصر سازه های فلزی را همراه با جزئیات در مسیر ساخت قرار داد.

تعداد اعضای سازه فلزی، اندازه ی اعضا، جزئیات هندسی اعضا و اطلاعات بسیار مفید دیگری را می توان از دل بسته های نرم افزاری بیرون کشید، اما در نهایت نمی‌ توان چندان به تحلیل های مهندسی نرم افزار ها اطمینان داشت. از این رو است که غالباً پس از پایان تحلیل نرم افزار ها به جهت طراحی سازه فلزی، تحلیل و بررسی تخصصی توسط مهندسین صورت می گیرد. به گونه‌ ای که هر اطلاعاتی از سوی نرم افزار برای اعضای سازه به شکل دستی و با نظارت دقیق نیرو های مهندسی بررسی و مورد تایید قرار خواهد گرفت.

این بررسی‌ ها در کنار اطلاعات نقشه های کلی از سازه فلزی مورد ارزیابی قرار می گیرند. چرا که در نصب سازه فلزی هر یک از اعضای سازه فلزی در کنار دیگر اعضا نصب شده و هر گونه اختلالی در طراحی و اندازه می ‌تواند تمامیت سازه های فلزی را تحت تأثیر قرار دهد. از طرفی ساخت برخی از اعضا و یا در مواردی تمامی اعضای سازه های فلزی بسیار وقت‌ گیر و گران قیمت هستند. از این رو هر گونه اشتباهی در مرحله ی طراحی می تواند در مرحله ی ساخت و نصب موجبات صرف هزینه های مالی بسیار بالا در کنار اتلاف وقت بسیار زیادی باشد.

 

مرحله ی ساخت اعضای سازه های فلزی  پس از بررسی ‌های دقیق مهندسی در مرحله ی طراحی نقشه های کامپیوتری صورت خواهد گرفت. مراحلی مانند ماسه شویی در ادامه ی ساخت اعضای سازه فلزی می تواند هر گونه زائده در مسیر ساخت اعضا را از بین ببرد. ماسه شویی که گاها در مراحل نصب سازه فلزی مورد کم توجهی قرار دارد، مرحله ای حساس و بدون صرف نظر کردن می باشد. چرا که نصب آسان قطعات، جلوگیری از سایش ها در هنگام نصب و... در گرو اجرای درست این مرحله می باشد.

در نصب سازه فلزی، غالبا قطعات درشت سازه مانند انواع ستون ها در کارگاه ها صورت خواهد گرفت. در این مرحله که با نام ساخت قطعات از آن یاد می‌ شود، با به کارگیری خطوط مونتاژ صنعتی در کارگاه های بزرگ، اعضای تولید شده ی سازه های فلزی در کنار هم همراه با فرایند جوشکاری، مونتاژ شده و در نهایت قطعات بزرگ مانند ستون ها در سازه های فلزی تولید می شوند. در این فرایند نیاز به دقت بالا در نصب قطعات جوشکاری و تبحر بالای فنی می باشد.

در این مرحله اندازه‌گیری ‌های دائمی از ساخت قطعات بزرگ، دائما صورت می گیرد تا هر گونه اشتباه احتمالی مورد شناسایی قرار گرفته و قبل از روی کار آمدن قطعات سنگین دیگر حذف شود. در اندازه گیری های سختگیرانه در ساخت قطعات سازه فلزی  همواره اندازه گیری ها از لبه های گوناگون سازه تا محل مورد نظر صورت می گیرد تا هیچ گونه اختلافی با نقشه های طرح ریزی شده وجود نداشته باشد. اگر اعضای بزرگ سازه فلزی همراه با خطا باشد، این خطا در محل نصب سازه فلزی دیده می شود، جاییکه می تواند موجبات خسارات مالی بسیار در کنار اتلاف وقت سنگین باشد.

مدیریت در نصب سازه فلزی

در مراحل نصب سازه فلزی مراحل ابتدایی ساخت پروژه به تنهایی شامل کارفرما و طراح خواهد بود. اما این روند در نگرش های امروز مدیریتی در حال تغییراتی می باشد. شاید از مهمترین تصمیمات در این مرحله برای نصب سازه فلزی بررسی قابل ساخت بودن طراحی است. سپس همراه با مشارکت و یا انتخاب پیمانکار، طراحی برای عملکرد و ساخت به عنوان یک روند یکپارچه منظور می‌ گردد. از زمانی که ساخت پروژه آغاز می ‌شود، پیمانکار اصلی مسئولیت تمام پروژه را بر عهده می‌ گیرد. موارد غالب در مدیریت اجرای نصب سازه فلزی به صورت فاکتور های زیر است:

  • پیمانکار اصلی باید سایت پروژه را تجهیز نموده و ساخت و ساز را از آنجا  تحت مدیریت ‌نماید. پیمانکار اصلی باید نصب سازه فلزی را مدیریت، کار های عمرانی و نصب اسکلت فلزی را به انجام برساند.
  • نقش طراح تنها در ابتدای پروسه ی نصب سازه فلزی نخواهد بود. طراح سازه نقش ادامه داری در روند پروژه ساخت دارد و تا پایان تحویل سازه، تیم مجری را در نصب سازه فلزی همراهی می ‌نماید. ولی ممکن است که در پروژه مستقر نباشد.
  • پیمانکار اسکلت فلزی اهداف اجرایی خود را از دفتر مرکزی شرکت مدیریت کرده و در مراحل تصمیمات مدیریتی ممکن است که تنها در طول فعالیت نصب سازه های فلزی در محل سایت پروژه مستقر گردد.
  • نصب نهایی سازه های فلزی در محل سایت اگر چه اثرات زیادی در سایت دارد؛ اما اغلب کوتاه مدت هستند و به شرایط سایت و امکانات بستگی خواهد داشت. روند طراحی تا تجهیز کارگاه و ساخت قطعات زمان عمده ی پروژه را درگیر خود خواهد کرد.
  • روش نصب سازه فلزی بسیار مهم است و بر فرآیند ساخت قطعات در کارخانه اثر مستقیم داشته و از طرفی کیفیت ساخت بر کیفیت نصب نیز اثر متقابل می گذارد.
  • نصب سازه فلزی شامل تمامی عملیات های انتقال قطعات سنگین و بزرگ، بلند کردن قطعات اصلی، و کار در ارتفاع می ‌باشد.
نصب سازه فلزی
نصب سازه فلزی

سازه کارون

رعایت کلیه اصول مهندسی مطابق استاندارد های داخلی و بین المللی، روش های اجرائی متفاوت، کیفیت و سرعت در اجرا، سرلوحه کار مدیران و کارشناسان این شرکت بوده و موجب گردیده موفقیت های متعددی در این زمینه در کارنامه شرکت سازه کارون و شرکت های زیرمجموعه آن ثبت گردد.

ارتباط با ما

تهران | جردن |  بلوار گلشهر |  برج آی تک | پلاک 13 | طبقه ششم واحد 60 

 

تلفن همراه : 09123261268

تلفن :   22016403-021

گواهینامه ها